Nowe Teksty

Furia, król Artur [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Zjawiskowa She-Hulk #02, John Byrne [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Wonka, film [recenzja]
Jak film ocenił Zimiński?
Życzenie, Disney, film [recenzja]
Jak film ocenił Zimiński?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

Recenzja

Homar Johnson. Tom 1, Mignola [recenzja]

Jan Sławiński recenzuje Homar Johnson. Tom 1
8/10
Homar Johnson. Tom 1, Mignola [recenzja]
8/10
Na księgarskie półki trafiła kolejna seria rozgrywająca się w uniwersum "Hellboya" Mike'a Mignoli. Tym razem cofamy się w przeszłość, do Ameryki lat 30. XX wieku, czasów wielkiego kryzysu, prohibicji i nowojorskich gangsterów. Nierówną wojnę nazistowskim i japońskim szpiegom, lokalnym gangom i niewytłumaczalnym paranormalnym zdarzeniom wypowiedział zamaskowany mściciel Homar Johnson, dbający o sprawiedliwość na brudnych ulicach.


Tytułowy bohater (zainspirowany pulpowymi herosami pokroju Cienia, Fantoma czy Zielonego Szerszenia) pozostawia przeciwnikom wypalony symbol szczypiec na czole. Samego bohatera otacza tajemnica, nie wiemy o nim wiele, poza tym, że jest nieustraszony, umie dobrze walczyć, posiada bogate zasoby - zarówno oddanych sprzymierzeńców, jak i broni. Nigdy nie dowiadujemy się o nim więcej, dlaczego poświęcił się walce ze zbrodnią, ani nie widzimy, kto skrywa się pod maską.


To świetne rozwiązanie i bardzo nietypowe na dzisiejsze czasy (gdzie każda nawet trzecioplanowa postać dostaje spin-off i musi mieć emocjonujące backstory). W pewien sposób uzmysławia ono czytelnikowi podejście Mignoli i spółki do tego komiksu. To pulpowa opowieść, w której przede wszystkim liczy się akcja, przygoda i klimat. Opowieść ma porywać tempem i szalonymi pomysłami. Fabularne atrakcje i ciągle "dzianie się" są ważniejsze od realizmu psychologicznego czy emocjonalnej głębi. Dlatego wiele szczegółów, które dziś byłyby wyłożone w “origin story”, tu są pomijane. Choć oczywiście dostajemy kilka wskazówek, mglistych tropów, jednak mówiąc szczerze, wprowadzają one więcej zamieszania, niż cokolwiek tłumaczą.


W pierwszym zbiorczym tomie “Homara Johnsona” otrzymujemy trzy albumy, oryginalnie wydane jako 2, 3 i 4 tom serii (zeszyty wydane oryginalnie jako początek przygód Homara rozgrywają się fabularnie później, dlatego dostaniemy je w kolejnym zbiorczym polskim wydaniu). Czego tu nie ma! Gangsterzy, kanibale, szpiedzy, szaleni naukowcy, tajne organizacje, tajne kryjówki, zombie-Indianie, mechaniczne kończyny, walki na ziemi i w powietrzu, bijatyki na gołe pięści i z wykorzystaniem rozmaitej broni... Ufff, wymieniać można długo, bowiem atrakcji, które bogato wypełniają pierwszy tom "Homara Johnsona", nie brakuje!


Jeśli lubicie pulpowe opowieści w starym stylu z ery zanim superbohaterowie zawładnęli masową wyobraźnią (albo takie stylizowane na stare komiksy), albo chcecie zwiedzić kolejny zakątek uniwersum "Hellboya", to "Homar Johnson" jest dla Was. To porywająca opowieść pełna akcji i szalonych pomysłów (Mignola i spółka nie dają nam zapomnieć, że akcja komiksu rozgrywa się w tym samym świecie co późniejsze fabularnie opowieści o Hellboyu). Akcja praktycznie nie zwalnia ani na moment, a całość skąpana jest w gęstej atmosferze lat 30. Od pieczołowicie oddanej diegezy (pasujących do epoki strojów, broni i technologii), po same rysunki, które momentami imitują komiksy sprzed niemal stu lat.


Homar Johnson pojawił się jako drugoplanowy bohater w “Szkatułce pełnej zła” i odegrał swą rolę w “Zdobywcy czerwiu”. Biorąc pod uwagę, że akcja tamtych komiksów z Hellboyem miała miejsce na przełomie XX i XXI wieku, a komiksowa seria rozpoczyna się w latach 30. XX wieku - czeka nas jeszcze wiele ekscytujących przygód zamaskowanego mściciela. Dla mnie lektura pierwszego tomu, pod którym podpisali się m.in. Mignola, Arcudi, Zonjic i Nowlan, to była czysta frajda. Samoświadomy hołd dla pulpowych opowieści kryminalnych doprawiony szaloną akcją i szczyptą paranormalnej grozy, zrealizowany po mistrzowsku. Palce lizać.

Opublikowano:



Homar Johnson. Tom 1

Homar Johnson. Tom 1

Scenariusz: Mike Mignola, John Arcudi, Tonči Zonjić
Rysunki: Kevin Nowlan, Joe Querio, Sebastian Fiumara, Wilfredo Torres, Tonči Zonjić
Wydanie: I
Data wydania: 31 Maj 2023
Seria: Homar Johnson
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 17,0x26,0 cm
Stron: 448
Cena: 179,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328166240
ZAPOWIEDŹ
WASZA OCENA
Brak głosów...

Galerie

Homar Johnson. Tom 1, Mignola [recenzja] Homar Johnson. Tom 1, Mignola [recenzja] Homar Johnson. Tom 1, Mignola [recenzja]

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-